Opublikowany przez: KlaudiaKierzk 2017-09-28 18:45:14
Autor zdjęcia/źródło: witaminy w ciąży, freepik
Kobieta będąca w ciąży troszczy się nie tylko o siebie, ale i o jeszcze nienarodzone dziecko. Niedobór witamin i minerałów, może nieść za sobą różne konsekwencje, które mogą ujawnić się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach życia dziecka. Witaminy odpowiedzialne są za liczne procesy wewnątrzustrojowe, a ich niedobór może doprowadzić niestety nawet do uszkodzenia płodu.
Kwas foliowy to witamina B9 zwana folacyną. Jest to jedna z ważniejszych witamin, która niezbędna jest do prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór kwasu foliowego niesie za sobą poważne konsekwencje, jedną z nich są wrodzone wady układu nerwowego. Niestety nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć kwasu foliowego, dlatego musimy przyjmować go z pożywieniem. Jednak u przyszłych mam wzrasta zapotrzebowanie na folacynę i ilość z pożywienia jest niewystarczająca. Dlatego jeśli nawet nie jesteś jeszcze w ciąży, jednak staracie się już o dziecko, kwas foliowy powinien zagościć w Twojej domowej apteczce.
W jakich produktach znajduje się kwas foliowy:
Najważniejszym kwasem tłuszczowym OMEGA-3 jest kwas dokozaheksaenowy (DHA). Odgrywa on bardzo dużą rolę w prawidłowym rozwoju mózgu oraz siatkówki oka dziecka. Z kolei u przyszłych mam, odpowiada za donoszenie ciąży, a także pomaga uniknąć depresji poporodowej.
Najwięcej kwasu OMEGA-3 znajduje się w :
Około 80% witaminy D3 syntetyzowane jest w skórze pod wpływem promieni UV, a 20% dostarczane jest z pożywienia. Dlatego na poziom witaminy D3 w naszym organizmie ma wpływ pora roku jak i nasłonecznienie. Niestety w Polsce ilość słońca jest niewystarczająca, dlatego suplementacja zwłaszcza w ciąży jest nieunikniona. Witamina ta bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jest także niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia. Jej niedobór u przyszłej mamy może doprowadzić do cukrzycy ciążowej, nietolerancji glukozy, a także może spowodować skrócenie czasu trwania ciąży. U płodu z kolei, niedobór wpływa niekorzystnie na układ szkieletowy.
Najcenniejsze źródła witaminy D3:
Żelazo niezbędne jest do produkcji hemoglobiny, której rolą jest transport tlenu do płodu.
Cennym źródłem żelaza są:
Jak można zwiększyć przyswajalność żelaza?
Przyswajalność żelaza poprawia witamina C. Dlatego dobrym pomysłem jest połączenie wołowiny z kapustą kiszoną, czy też popicie kanapki z chleba razowego, sokiem z pomarańczy.
Powszechnie wiadome jest, że wapń jest głównym składnikiem układu kostnego, a także wpływa pozytywnie na rozwój mięśni, układ nerwowy oraz na krążenie.
W jakich produktach znajduje się najwięcej wapnia?
Witamina ta chroni krwinki czerwone przed przedwczesnym rozpadem, bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
Witaminę E znajdziemy w :
Witamina A odgrywa ważną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka, zapewnia także prawidłowe tworzenie się kości i zębów, przez regulację aktywności komórek tkanki kostnej. Niedobory witaminy A występują niezmiernie rzadko, z kolei przedawkowanie jest bardzo groźne. Może wywołać u płodu wady twarzoczaszki, wodogłowie, małogłowie oraz wady układu krążenia. Z racji tego, w ciąży lepiej stosować prekursor witaminy A – beta karoten.
Cenne źródła witaminy A:
Magnez odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, a także ma wpływ na budowę kości i bierze udział w procesie wzrostu.
Źródło magnezu:
Jak widzicie minerały i witaminy w ciąży są bardzo istotne. Dlatego już od samego początku należy zwrócić uwagę na prawidłowe żywienie, a także odpowiednią suplementację. Pamiętajcie jednak, aby do wszystkiego podchodzić z umiarem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
87.206.*.* 2017.12.05 11:08
ja w ciąży stosuję dicofer, na niedobory żelaza, bo brak tgo mikroelementu jest bardzo niebezpieczne dla dziecka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.